logo header american advenure bile

Pronájem automobilu

Publikováno 14.07.2020

Určitě se všichni, více než na sezónní práci v USA, těšíte na část spojenou s cestováním a pronájem automobilu bude mnoho z vás využívat. Plány jsou nepochybně velké a zřejmě plánujete na přesuny mezi turistickými místy využívat i silniční dopravu. Pokud se chystáte na pronájem automobilu, buďte připraveni na to, aby se vám nestalo, že se dostanete na opačnou stranu Spojených států a zjistíte, že vám vozidlo nepůjčí, co se může opravdu stát. A online rezervace vám při argumentaci nepomůže.

Základní podmínky

  • věk minimálně 21 let. Pokud jste této hranice ještě nedosáhli, na pronájem automobilu můžete zapomenout.
  • dále musíte mít mezinárodní řidičský průkaz spolu s tím českým. Mnozí studenti vám řeknou, že ho nikde nepotřebovali, ale náš český řidičský průkaz není v angličtině, proto si podstatná většina car rental firem řekne i o ten mezinárodní. Ten si jednoduše vybavíte na dopravním úřadě, kde se vystavují naše řidičské průkazy. Dostanete ho na počkání, zaplatíte 50 Kč, musíte mít s sebou fotografii, český řidičský a občanský průkaz. Tento mezinárodní řidičský průkaz je platný na rok. Paoté je třeba ho donést a můžete požádat o nový.
  • dále musíte mít kreditní kartu, kterou však při otevření účtu v USA nedostanete, budete mít pouze debetní, se kterou pronájem není v žádném případě možný. Co je však dobrou zprávou – české karty jsou brány jako kreditní, takže pokud máte dostatek finančních prostředků na této kartě, určitě ji můžete použít. S debetní americkou kartou můžete u některých půjčoven uspět s vytištěnou zpáteční letenkou.
  • Nicméně, člověk, který pronajímá auto jako řidič, musí splnit všechny tyto podmínky najednou – věk nad 21, mezinárodní řidičský průkaz a kreditní karta – všechny dokumenty musí tedy být na jedno jméno. Nemůže se stát, že jeden student přiloží řidičský průkaz a druhý kreditní kartu, v tomto případě auto nedostanete.
pronajem automobilu
Pronájem automobilu je v Americe daleko běžnější než v Česku.

Pronájem automobilu – na co se připravit?

Pokud je vám méně než 25, jste považován za young driver a spadá na vás tzv. young driver fee, což je přibližně extra 15 USD / den. Nezáleží na tom, jak dlouho máte řidičský průkaz, kolik máte zkušeností, taková jsou pravidla. Počítejte také s tím, že se vám zvýší cena pojištění. Na pronajímací smlouvě bude jako šofér uveden ten, který auto pronajal a je také jediným oprávněným k řízení tohoto vozu. Chcete-li se za volantem střídat, měli byste přidat second driveru, za což se však připlácí. Takže pokud by vás zastavili policisté a za volantem je někdo jiný než oprávněný řidič, můžete dostat pokutu.

Na pronájem automobilu vám bude na platební kartě zadržen s největší pravděpodobností depozit, který může být někdy i 500 USD navíc k ceně vozu. Dávejte si pozor na kupování pojištění, které sice není povinné, ale za těch pár extra dolarů vám to stojí (zvláště když jsou všechny rental cars označené jako rental, mohou lákat k vykradení). Při rezervaci online vám bookingové stránka nabídne pojištění přes třetí stranu za dobrou cenu. To však znamená, že v případě, kdyby se něco stalo, byste museli půjčovně uhradit náklady za opravu a až potom řešit vrácení peněz od vaší insurance company se kterou jste si pojištění sjednali. Výhodnější je tak koupit pojištění přímo na místě od půjčovny a to i přesto, že může být o něco málo dražší.

pronajem auta callifornia
Pronájem automobilu při cestování na work and travel určitě využijete.

Placení cesty – toll roads

Další nástraha na amerických silnicích mohou být toll roads, tedy placené silnice. Pokud víte, jak je používat a využijete pruhy pro placení hotovostí, je to v pořádku. Pokud však přejdete přes tzv. EZ pass, což je vlastně krabička na čelním skle spojena s kreditní kartou a automaticky se poplatek za cestu z ní strhne, máte problém. Bude se na vás vztahovat jedna ze dvou situací – buď tuto krabičku vůbec nemáte az půjčovny dostanete tento poplatek zvýšený o pokutu zaplatit (nezapomínej, mají údaje z vaší karty, takže nezaplacení se vám jen bude navyšovat na částce), nebo tuto krabičku máte od půjčovny nepředplacenou a strhnou vám pokutu za neoprávněné použití. Máte i možnost při vypůjčení auta tuto EZ pass krabičku přikoupit za denní marži a tím pádem můžete přes toll roads jezdit bez extra poplatků. Toto se vám může hodit při dlouhých přejezdech, kde vám toll roads ušetří hromadu času a budete je hojně využívat.

Práce

Cestování

rady

Může tě zajímat